Trieszttől-Szmirnáig

Kaposváriként kifejezetten örültem, amikor sikerült beszereznem Biczó Ferenc, híres kaposvári tanár egyetlen és ritka, utazással kapcsolatos könyvét. Biczó egyedi órái messze földön híresek voltak, tanítványai is rajongtak érte, amely valószínűleg annak volt köszönhető, hogy a szokványostól eltérő módszerekkel, élménydúsan, változatosan és a tanulók aktivitására építve oktatta az irodalmat. Éppen ezért vártam kíváncsian „Trieszttől Szmirnáig” című…

Törökországi képek

Az 1870-es évek derekára az oszmán birodalom, már csak komoly erőfeszítések árán tudta egyben tartani a lassan széthullásnak induló országot. Az 1875-ben Hercegovinából illetve Boszniából indult, eleinte jelentéktelennek tűnt antifeudális felkelésből kibontakozott háború végül aztán komoly változásokat eredményezett az oszmán birodalomban. Az 1876-ban kitört szerb-török háborúba érkezik a Nemzeti Hírlap fiatal „harctéri” tudósítójaként Márkus István,…

Búcsú a könyvektől

Még mielőtt bárki megijedne, csupán egy rövid időre búcsúzom, búcsúzik az ELBIDA projekt. Eljött az év egy nagyon várt időszaka: a SZABADSÁG, csupa nagybetűvel. 10 napra most visszavonulok Dráva parti hétvégi házunkba, ahol a passzív pihenés mellett, horgászatra is szakítok időt. A szabadság mindig gyorsan elrepül (sajnos), így hamarosan visszatérek és folytatom a heti rendszerességgel…